CRM چیست

CRM چیست

اگر مدیر فروش یا مدیرعامل شرکتی هستید حتماً تاکنون بارها به واژه CRM برخورده اید. اما واقعاً CRM به چه معناست؟

CRM مخفف مدیریت ارتباط با مشتری (Customer Relationship Management) می باشد. به بیان ساده، این سیستم برای کاربران این امکان را فراهم می کند که روابط کسب و کار خود و داده ها و اطلاعات مربوط به آن را مدیریت کنند.

CRM

با استفاده از CRM می توان اطلاعات مربوط به مشتریان، حساب ها، مشتریان بالقوه و فرصت های فروش را در یک مکان ذخیره کرده و هر زمان به آن ها دسترسی داشته داشت.
سیستم CRM نیز مانند شبکه های اجتماعی، مبتنی بر افراد و رابطه هاست، به همین دلیل برای کسب و کارهایی که به سرعت در حال رشد هستند، بسیار اهمیت دارد.

هر کسب و کاری در شروع، ارتباط خوبی با مشتریان خود دارد. فروشنده، با افرادی که به کالای وی نیاز دارند، ارتباط برقرار کرده و متصل می شود. اما، با رشد کسب و کار، ارتباطات آن نیز پیچیده تر می شود. در این حالت، ارتباطات دیگر به معنای یک تراکنش ساده بین فروشنده و خریدار نیست، بلکه باید تعداد بی شماری ارتباط را مدیریت کرد. همچنین باید بین تیم های مختلفی که با مشتریان یکسانی ارتباط دارند، اطلاعات را به اشتراک گذاشت. در این جا سیستم CRM به کمک شرکت ها آمده و ارتباطات بی شمار موجود در کسب و کارها را مدیریت می کند.

در شرکت های کوچک، سیستم CRM این امکان را فراهم می کند که داده های خود را وارد سیستم کرده و در هر زمان به آسانی به آن ها دسترسی داشته باشند. اما با رشد کسب و کار، سیستم CRM نیز توسعه یافته و قابلیت های پیچیده تری را در اختیار کاربران قرار می دهد تا بتوانند به آسانی، با مشتریان و همکاران خود مشارکت نموده، ایمیل های شخصی سازی شده ارسال کنند، از مکالمات شبکه اجتماعی بینشی در مورد کسب و کار خود به دست آورده و در هر زمان بتوانند تصویری از وضعیت کلی شرکت خود داشته باشند.

امروزه کسب و کارهای رو به رشد، اطلاعات و روابط مشتریان را به روش های مختلفی مدیریت می کنند. بعضی، از کارت های یادداشت قدیمی استفاده کرده، بعضی، اطلاعات را روی موبایل خود ذخیره کرده و تعدادی نیز از اسناد گوگل و فایل های اکسل استفاده می کنند. اگرچه وقتی سازمان کوچک است ممکن است این راهکارها در کوتاه مدت جوابگو باشند با این حال، اگر به فکر توسعه کسب و کار خود هستید، اکنون زمان مناسبی است که به فکر استقرار یک سیستم CRM باشید. با کمک سیستم CRM، می توانید با خیال راحت بر مشتریان خود متمرکز شده و اطلاعات ارزشمند خود را به آسانی در اختیار داشته باشید.