موانع پیش روی انتخاب CRM

موانع پیش روی انتخاب CRM

طبق گزارشی که اخیراً از سوی Merkle Group منتشر شده، ۶۳ درصد پروژه های CRM با شکست مواجه می شوند. بسیاری، علت این شکست ها را انتخاب راهکار نامناسب توسط سازمان ها می دانند. گاهی این انتخاب ناصحیح، به علت بودجه اتفاق می افتد. گاهی نیز این شکست به این علت اتفاق می افتد که پرسنل تدارکات سازمان در هنگام فرآیند انتخاب راهکار، به فاکتورهایی چون کارایی و کیفیت توجه چندانی نمی کنند. حل این مسائل، در صورت همکاری مدیریت، ساده خواهد بود. اما آن دسته از مسائل فنی که ممکن است در فرآیند انتخاب، مشکل ایجاد کنند، باید از ابتدا مورد توجه قرار گیرند، چون حل این مشکلات به مراتب سخت تر خواهد بود. با مد نظر قرار دادن این مسائل فنی، اطمینان حاصل می شود که نرم افزار مناسب انتخاب خواهد شد.

موانع پیش روی انتخاب CRM

یکپارچگی داده

اولین مسئله ای که باید مد نظر قرار گیرد این است که راهکار CRM چگونه از پس داده های فعلی بر خواهد آمد. آیا داده ها را به همین شکل می توان به CRM منتقل کرد یا نیاز است که تبدیل شوند؟ آیا ارائه دهنده CRM در استخراج و وارد کردن داده ها به درون سیستم جدید کمک خواهد کرد؟ چه کسی مسئول حذف داده های تکراری یا پاک کردن رکوردهای ناقص خواهد بود؟

جواب ندادن به این پرسش ها ، احتمال شکست راهکار جدید را بالا خواهد برد. بایستی اطمینان حاصل شود که در مورد این مسائل از ابتدا با فروشندگان CRM صحبت شده است.

امنیت

پس از یکپارچگی داده، نوبت به امنیت می رسد. در فرآیند تصمیم گیری، باید در مورد امنیت ذخیره سازی و انتقال اطلاعات، از فروشندگان CRM سؤالات متعدد پرسیده شود. همچنین در مورد چگونگی رمزنگاری داده هنگام ذخیره سازی و ارسال از طریق CRM اطلاعات کافی کسب شود.

مسائل مربوط به زیرساخت

گاهی هنگام استقرار CRM، سازمان ها مجبور می شوند زیرساخت های خود را ارتقاء دهند و بدین ترتیب متحمل هزینه های اضافی می گردند. هنگام انتخاب راهکار مناسب، باید بخش IT مشارکت فعالی داشته باشند تا اطمینان حاصل شود که سرورها، سیستم های عامل و سایر زیرساخت ها توانایی پشتیبانی از این راهکار را دارند.

سازمان ها باید هنگام انتخاب راهکار این موارد را به دقت بررسی کرده و از ابتدای فرآیند انتخاب آن ها را لحاظ نمایند. با این کار، راهکارهایی که با شکست مواجه می شوند، از همان ابتدا انتخاب نخواهند شد.