پیکربندی CRM

پیکربندی CRM

جای تعجب نیست که پیکربندی صحیح CRM برای موفقیت آن الزامی است. اما این پیکربندی برای هر سازمان و هر سیستمی متفاوت بوده و در ادامه این مقوله مورد بررسی قرار می گیرد.

سفارشی سازی در مقابل ماژول ها

پیکربندی سیستم های CRM به دو روش صورت می گیرد، سفارشی سازی یا از طریق ماژول های از پیش ساخته شده. باید متذکر شد که هیچ یک از دو روش بر دیگری برتری نداشته و هرکدام مزایا و معایب خود را دارا می باشند. اما هنگام انتخاب روش مناسب، باید به اندازه تیم پشتیبانی و تجارب فعلی سازمان در زمینه CRM توجه شود تا سیستم CRM بتواند با سازمان هماهنگ شده و نیازهای آن را برطرف سازد.

فروشندگان CRM اغلب مدعی می شوند که سیستم CRM آن ها به همین شکل فعلی قابل استفاده بوده و نیاز به پیکربندی کمی دارد اما در دنیای واقعی اینطور نیست. درست است که نرم افزار بدون اعمال اصلاحات مورد نیاز کار خواهد کرد اما این کار کردن به معنای آن نیست که فرآیندها و کارکنان سازمان در آن لحاظ شده و می تواند نیازهای سازمان را برآورده کند. این مسئله باعث می شود که شرکت ها، راهکار CRM را پیاده سازی کرده اما پس از مدتی پی می برند که سیستم، کارایی مورد انتظار آن ها را نداشته و حتی انجام وظایف ساده نیز با این سیستم برای کارکنان سخت است.

پیکربندی CRM

با وجود این که بازار CRM بسیار گسترده بوده و شرکت های بزرگ و کوچک به دنبال این راهکار هستند اما به مسئله پیکربندی به اندازه کافی پرداخته نشده است. از آن جا که این نرم افزار در صنایع مختلف به فروش می رسد، واضح است که پکیج نرم افزاری استاندارد فقط قابلیت های اصلی را ارائه می دهد.

این بدان معناست که سازمانی که قصد دارد CRM را پیاده سازی کند، حتماً باید در آن پیکربندی مناسب خود را اعمال نماید. این پیکربندی باید قبل از یکپارچه سازی CRM با سایر سیستم های کسب و کار صورت گیرد. در این راه، سازمان دو گزینه پیش رو دارد، سفارشی سازی نرم افزار یا استقرار ماژول های پلاگین.

سفارشی سازی بسیار منعطف بوده و به معنای آن است که سیستم CRM را آنقدر تغییر یافته تا با نیازهای سازمان هماهنگ شود. باز هم باید یادآور شد که مشتریان CRM بسیار متنوع هستند، برای مثال سازمان های بزرگی که صدها یا هزارها کاربر CRM در مکان ها و واحدهای مختلف دارند که هریک از این کاربران ممکن است نیازهای متفاوتی داشته یا حتی برای یک پروژه خاص، نیاز به یک قابلیت خاص داشته باشند. سفارشی سازی یک روش پاسخ به این نیازمندی هاست و از آن جا که سازمان های بزرگ معمولاً تیم پشتیبانی بزرگی دارند (این تیم شامل پرسنل تمام وقتی می شود که می توانند نرم افزار را سفارشی سازی نمایند) این روش برای آن ها گزینه مناسبی است.

راهکار ماژولار با سفارشی سازی بسیار متفاوت است. در این روش، از ماژول های پلاگین استفاده شده و قابلیت های خاصی به CRM اضافه می شود. در این روش، فروشنده CRM، تیم های درون شرکت یا اشخاص ثالث می توانند ماژول ها را توسعه داده و نیاز خاص گروهی از سازمان ها را برطرف کنند. راهکار ماژولار هنگامی مناسب است که سازمان کوچک تر بوده و نیازمندی های آن به طور پیوسته تغییر نمی کند. این ماژول ها را می توان به سادگی به CRM اضافه کرد.